Program 48. setkání - Jak se míchají barvy?

Po velikonočních prázdninách nás čekalo jarní barevné osvěžení na téma "Jak se míchají barvy?", lektorem byl Čestmír Krejčí z Gymnázia a Jazykové školy Břeclav.
Barevný svět kolem nás sice sledujeme očima, ale
skutečná barva pozorovaných objektů je výsledkem vnímání našeho mozku. Jakou barvu vidíme, totiž závisí nejen na objektu
samotném, ale i na spoustě dalších faktorů – barvě světla, okolním prostředí, vlastnostech oka apod. Jinak vnímáme skládání barev při jejich
míchání a vytváření odstínů při malování, jinak tomu bude při pozorování
displeje na mobilu či při barevném tisku z tiskárny.
Seznámili jsme se s principem barevného vidění a funkcí čípků na sítnici lidského oka. Připomněli jsme si rozklad světla na jednotlivé složky a jeho aditivní a subtraktivní skládání na vhodných příkladech u barevných displejů a barevného tisku..
Zaměřili jsme se na experimenty, které souvisí se skládáním barev vlivem setrvačnosti lidského oka. Inspirovali jsme se náměty Věrky Koudelkové a Václava Piskače a zkoušeli si vyrobit:
- barevné kotouče na CD disk s kuličkou
- barevné kotouče na spinneru
- barevné kotouče ze zažehlovacích korálků
Na praktické dílně jsme formou experimentů zkoušeli různé způsoby míchání barev: skládání barev s barevnými filtry na baterkách, RGB žárovce a na RGB diodách.
Účastníci obdrželi rotující knoflík z 3D tiskárny a sadu barevných i černobílých šablon k této pomůcce.
Vrcholem setkání bylo vytvoření pomůcky na skládání barev z RGB diod, kterou jsme si zkoušeli spájet.
Páječky dostaly pořádně zabrat a ti nejvytrvalejší si skutečně pomůcku vyrobili a vyzkoušeli. Měli ze svého výkonu opravdovou radost.

Ke kávě byly tentokrát makronky - jen se po nich zaprášilo.